Speed Plc

Speed Plc PLC üretmenizi sağlayan komple bir sistemdir. Speed Plc editör yazılımı(Bilgisayarınızda çalışan program) ve firmware(Chip veya board içerisine yüklenen işletim sistemi) den oluşur. Speed Plc editör programı ile ladder dilinde plc kodu hazırlayabilirsiniz. Hazırladığınız bu kod firmware tarafından işletilecektir. Speed Plc editör programı ile Plc’nin tüm özelliklerini kontrol edebilirsiniz. Firmware şimdilik yalnız Raspberry Pi için kullanılabilir. Kısa zaman içersinde diğer board’lar içinde firmware hazırlayıp Speed Plc sistemine entegre edeceğiz.

Raspberry Pi PLC:

 

Raspberry Pi 10$ dan 35$ a kadar farklı modelleri olan komple bir bilgisayardır. Speed Plc sistemi ile Raspberry pi’yi bir kaç dakikada plc’ye dönüştürebilirsiniz.

Satın aldığınız Raspberry Pi’ye ilk önce Rasbian işletim sistemini kurmalısınız. Kurulumun nasıl yapılacağını aşağıdaki pencereyi genişleterek görebilirsiniz.

Raspberry Pi Kurulumu:

Rasbian işletim sistemini Raspberry sitesinden indirin. https://www.raspberrypi.org/downloads/raspbian/

Win32 Disk Image programı ile Rasbian imajını SD kart’a yazın.

SD kart, klavye, mouse ve ekran bağlantısını yapıp Raspberry’ye enerji verin.

Ağ bağlantısı sağlayın.

Açılış şifresini belirleyin.

Hdmi kullanıyorsanız: Komut satırına sudo nano /boot/config.txt yazıp nano programını çalıştırın. hdmi_safe=1 satırını bulup aktif yap.

Raspberry Pi Preferance menüsünden SSH, SPI, I2C ve Seri porta izin verin.

Raspberry’yi yeniden başlatın.

Komut satırında sudo apt-get update komutunu çalıştırın.

 

Ip adresini Sabitleme:

Komut satırında sudo nano /etc/dhcpcd.conf nano editörü çalıştırın.

nohook lookup-hostname Bu satırı bulup altına aşağıdaki gibi ip adreslerini ekleyin.

interface eth0

static ip_address=192.168.0.216/24

static routers=192.168.0.1

static domain_name_servers=192.168.0.1

interface wlan0

static ip_address=192.168.0.11/24

static routers=192.168.0.1

static domain_name_servers=192.168.0.1

 

Seri Port Ayarları:

Komut satırında sudo nano /boot/config.txt komutu ile nano editörü çalıştırın. En alt satıra bu kodu ekleyin. dtoverlay=pi3-disable-bt

Komut satırında sudo nano /boot/cmdline.txt komutu ile nano editörü çalıştırın. console=serial0,115200 ifadesini silin.

 

Gerçek zaman saatinin kurulması:

Komut satırında sudo apt-get install i2c-tools komutu ile I2C açılmalı.

Komut satırında sudo nano /boot/config.txt komutu ile nano editörü çalıştırın. Dosya sonuna bu satırı ekle: dtoverlay=i2c-rtc,ds1307

Komut satırında sudo apt-get purge fake-hwclock komutu ile sahte saat katılmalı.

Komut satırında sudo nano /etc/rc.local komutu ile nano editörü çalıştırın. exit o komutunun üzerine hwclock -s ifadesini ekleyin.

Komut satırında sudo nano /lib/udev/hwclock-set komutu ile nano editörü çalıştırın. Aşağıdaki gibi kapat üç satırı kapatın.

#if [ -e /run/systemd/system ] ; then

# exit 0

#fi

Raspberry’yi yeniden başlatın.

Saat ayarını değiştirmek için: sudo hwclock –set –date=”10/05/2010 12:57:00″

Not: Raspbian işletim sistemindeki bir hata nedeni ile SpeedPlc çalışmıyor. Aşağıdaki komut ile Raspbian işletim sistemini bir önceki versiyona getirmeliyiz. Bu komutu Raspberry Pi komut satırında çalıştırınız.

sudo rpi-update 52241088c1da59a359110d39c1875cda56496764

Son olarak Speed Plc programını çalıştırın ve Firmware’i Raspberry Pi’ye yükleyin.

Firmware

Firmware

Kurulum tamamlandıktan sonra Speed Plc programı ile firmware Raspberry Pi’ye aktarılmalıdır. Aktarım tamamlandığı andan itibaren Raspberry Pi Plc olarak çalışmaya başlayacaktır. Raspberryi Pi giriş çıkışları TTL(3.3v – 25ma) seviyesindedir. Şimdilik butonlar ve ledler bağlayarak Plc’nizi test edebilirsiniz. Raspberry Pi üzerinde giriş çıkış olarak kullanabileceğiniz 26 adet portu bulunmaktadır. Daha sonra Raspberry Pi giriş çıkışlarını korumalı hale getirmek için IO Shield(Giriş çıkış kalkanı) devreleri tasarlamalısınız. Optocoupler devre tasarımı için aşağıdaki pencereyi genişletin.

Optocoupler Devresi:

Raspberry Pi’nin gerçek bir plc olabilmesi için plc sistemi tarafından kullanılacak giriş çıkışlara ihtiyaç olacaktır.

 • Run / Stop butonu.
 • Run Ledi.
 • Stop Ledi.
 • Plc kapanış algılama girişi. Firmware kalıcı değerleri plc kapanırken diske kaydetmelidir. Bu sinyal ile plc’nin kapandığı algılanıp değerler kaydedilir. Diğer sistem inputları olmadan Raspberry Pi plc olarak kullanılabilir. Fakat bu giriş olmadan kullandığınızda Plc data değerleri asla kalıcı olmayacaktır. Plc kodu ise her halükarda diske kaydedilir.

Kapanış Algılama Devresi

Kapanış Algılama devresi

Kapanış Algılama devresi

 

Speed Plc sisteminin avantajları:

 • Raspberry Pi kabiliyetine sahip plc henüz dünyada yok. Öyle bir plc düşünün ki hdmi ekran, klavye, mouse, wifi, ethernet, bluetooth, seri port, Lcd, gigabayt mertebesinde disk alanı, 4 çekirdekli ve 1 ghz’den hızlı.
 • En ucuz plc dahi Raspberry Pi’den kat kat pahalı. Sadece 10$ ile plc edine bilirsiniz.
 • İhtiyacınıza uygun donanımı kendiniz belirleyebilirsiniz. Onboard giriş çıkışların yanında SPI ile çalışan IO kartları dizayn edebilirsiniz. 16384 giriş çıkış kapasitesine ulaşabilirsiniz. Ve sadece 50 ms. içerisinde tüm IO’lar okunup yazılabilir. Spesifik kartlar üretebilirsiniz. Örneğin; Servo kontrol kartı üretip plc genişleme modülü olarak ekleyebilirsiniz.
 • Speed Plc editör programının kolay, hızlı ve yüksek kabiliyetli özellikleri ise başlı başına bir avantajdır.
 • Üstelik sıfır maliyet ile çalışmaya başlayabilirsiniz. Bizden herhangi bir şey satın almanıza gerek yok. Speed Plc programı 2 kb. plc koduna kadar ücretsiz olarak kullanılabilir. Hiç bir şey satın almadan plc üreticisi olabilirsiniz. Sattığınız veya kullandığınız plc miktarı ile ilgili bir kısıtlama olmadığı gibi üretim üzerinden alınan bir bedelde yok.
 • Speed Plc sistemi uzun arge çalışmaları sonucunda üretilmiştir. Henüz yeni kullanıma sunulmuştur. Hızla geliştirmeye devam edeceğiz. Öncelikle plc komut setini geliştirip, günümüz plc’lerinde olmayan yeni komutlar ekleyeceğiz. Daha sonra Web arayüzü ve Hmi arayüzü sisteme eklenecektir.
 • Şimdilik tespit edebildiğimiz tek dezavantajımız ise Java sanal makinesinden kaynaklanmaktadır. Speed plc firmware’i Raspberr Pi için java’da yazılmıştır. Java zaman zaman Garbage collection(Çöp toplama) işlemi yapar. Bu nedenle plc kodundan bağımsız olarak saykıl zamanı uzayabilir. Testlerde her bir dakikada 3-5 mili saniye ve günde 3-5 defa 100 mili saniyelik saykıl zamanının uzadığı görülmüştür. Bu hata daha çok plc ile ethernet üzerinden iletişim kurulduğunda ortaya çıkmaktadır. Bu hata üzerinde çalışıyoruz. Şimdilik bu hatayı kabul ederek Speed Plc sistemini kullanmalısınız. Gelişmeler bu sayfada duyrulacaktır.

 

Speed Plc destek web sitemize buradan ulaşabilirsiniz.

 

Lisans ve Satış şekli:

Speed Plc (Starter)free modelini aşağıdaki tablodaki kısıtlamalar haricinde her hangi bir ücret ödemeden kullanabilirsiniz. Farklı kullanım şekilleri ve SPI giriş çıkış modül dizaynları için bizimle temas kurunuz.

 • Speed Plc sistemi 1 Kb plc kodunu sistem için kullanmaktadır. Dolayısıyla Starter versiyonu ile 1 Kb. uzunluğunda kod yazabilirsiniz.
 • Raspberry Pi üzerindeki giriş çıkış portları tüm modellerde kullanılabilir.
 • Speed Plc sistemi ile plc üretip kullanmanız ve satmanız için her hangi bir ücret ödemeniz gerekmez. Fakat ilave modül kullanımı veya 2 Kb. dan daha büyük plc kodu yazmak için Speed Plc programı lisanslı olmak zorundadır.
 • Destek hizmetimiz Web, Mail ve Telefon ile verilmektedir. Lisansınıza bağlı olarak bu hizmetlerden faydalanabilirsiniz. Destek web sitemize buradan ulaşabilirsiniz.
 • Speed Plc programının bir yıl upgrade garantisi vardır. Satın aldığınız andan itibaren bir yıl süresince yeni versiyonlardan faydalanabilirsiniz. Bu sürenin sonunda lisans bedelinin %50’sini ödeyerek upgrade yapabilirsiniz.
 • Lisans etkinleştirildiğinde lisans kodunuzu Speed Plc programı saklayacaktır. Fakat her hangi bir sorun olması durumunda sistemden silinebilir. Bu nedenle farklı şekilde saklayınız. Lisans kodu bir bilgisayar için etkinleştirildiğinde, farklı bir bilgisayarda kullanılamaz. Lisans kodunu kullanmakta olduğunuz bilgisayar internete bağlı iken devre dışı bırakıp tekrar kullanılmasını sağlayabilirsiniz. Speed Plc programını lisanslı olarak kullandığınız bilgisayarın formatlanıp yeniden yüklenmesi veya Speed Plc programının silinip yeniden yüklenmesi durumunda aynı lisans anahtarını aynı bilgisayarda etkinleştirebilirsiniz. Bu durumda farklı bir bilgisayarda etkinleştirmek için eski bilgisayarınız ile Lisans Devre Dışı Bırak işlemini yapmak zorundasınız.Adınıza özel hazılanan lisans kodunuz ile çalışan birden çok uygulama tespit edildiğinde lisansınız iptal edilip, yasal takip başlatılacaktır.

 

Raspberry Pi'nin Plc Cpu Modülü olarak kullanılması için tavsiye edilen devre tasarımı:

Cpu Board

Cpu Board

Elektronik şemasını buradan indirebilirsiniz.

Proteus projesini buradan indirebilirsiniz.

Gerber dosyalarını buradan indirebilirsiniz.

 

 

Download:

 

Youtube: Plc Eğitim Video 1 A , Plc Eğitim Video 1 B , Plc Eğitim Video 2 A , Plc Eğitim Video 2 B

Download: Plc Eğitim Video 1 A , Plc Eğitim Video 1 B , Plc Eğitim Video 2 A , Plc Eğitim Video 2 B

 

Plc Eğitim Video 1 A

Translate »