S7-1200 V 4.0 Cpu ile haberleşme problemi.

V 4.0 cpu’lar da yeni koruma özellikleri eklendi. Gözden kaçan bu özellik nedeni ile Scada – Plc haberleşmesi yapılamıyor.

TIA Portal yazılımı ile plc konfigürasyonunda Protection seçildiğinde. Sağ bölümte “Full Access” seçildikten sonra daha altta bulunan “Permit access with Put/Get communication from remote partner” seçme kutusuda işaretlenmeli.

http://www.wintr.com.tr/2015/01/s7-1200-v4-0-plc-haberlesme-sorunu/

6 Responses to “S7-1200 V 4.0 Cpu ile haberleşme problemi.”

 1. mehmetcalik says:

  Wintr scada proramını pc ye yükledim plc s71200 profinet üzerinden wintr scada ile ilk uygulamayı temel eğitim videonuzdaki gibi aynen uyguladım ve runtime olarak çalıştırdığımda ,basit buton uygulaması yapıyorum
  Buton1 tıkladığımda hemen çıkış vermiyor 5-10 defa tıklanınca çıkış veriyor.Sıkıntın demo versiyonunu kullandığımdan dolayımı yaşıyorum Yardımlarınız için teşekürler.

 2. wintr scada yazılımı ile plc sim i haberleştirmeyi başaramadım extra bir ayar mı yapmam gerekli

  • Yukarıda gösterilen güven ayarlarını yapmalısınız. Ayrıca plc’ye verilen IP adresini kontrol etmelisiniz.
   1. Plc bir ağa bağlanıyorsa ip adresi bu ağa uygun olmalıdır. Örneğin ağ adresi 192.168.0 ile başlıyorsa plc’ye verilen IP adresinin ilk üç baytı aynı olmak zorunda. Son bayt ise ağda diğer cihazlar tarafından kullanılmayan bir ip adresi olmalıdır.
   2. Plc ve bilgisayar birbirine direkt kablo bağlanıyorsa, bilgisayarın ip adresinin ilk üç baytı plc ile aynı olacak şekilde olmalıdır.

Leave a Reply