Focus HMI Web Server Kullanımı

Focus HMI panellerde web server mevcuttur. Bunu aktif hale getirmeniz için yapmanız gereken sadece Ayarlar menüsünden “Web Sunucu Etkin” butonunu aktif hale getirmeniz.

Web sunucusuna bağlanmak için standart TCP port numarası 80 olacaktır. Dilerseniz port numarasını değiştirebilirsiniz.

Web sunucu kısmından nelere ulaşmak istediğinizi seçebilirsiniz. 

Gerekli ayarlamaları yaptıktan sonra projenizi HMI panele yükleyin. Kullandığınız IP adresi ve port numarası ile birlikte tarayıcıdan web sunucusuna bağlanabilirsiniz.

Tarayıcıya Focus HMI panelin ip adresini yazıp bağlanın. Burada port numarasını girmeden bağlanabildim. Çünkü Http’nin standart port numarası 80 olduğu için tekrar girmem gerekmedi. Farklı bir port numarası atadıysanız, ip adresinizin sonuna eklemelisiniz.

192.168.0.11:80

Açılan menüden HMI Screen sayfasına tıklayarak, HMI panelimizin aktif ekranını izleyebiliriz. Buradan ekrana müdahale edemezsiniz.

Active Alarms sayfasından, alarmların takibini yapabilirsiniz. Export to CSV File butonuna tıklayarak alarmlarınızı excel dosyası şeklinde bilgisayarınıza indirebilirsiniz.

Alarms History sayfasından alarm geçmişinin takibini yapabilir ve excel dosyası şeklinde bilgisayarınıza indirebilirsiniz.

Saved Reports sayfasından HMI panelinizde kaydedilmiş raporların listesini görebilirsiniz.

İstediğiniz rapor listesinde kaydedilmiş olan raporları web sunucusunda inceleyebilir veya Download butonuna tıklayarak excel dosyası şeklinde bilgisayarınıza indirebilirsiniz.

Export to CVS File butonu ile de indirme işlemini yapabilirsiniz.

Dynamic Report sayfasından daha detaylı sorgulamalar yapabilirsiniz. Bunun için SQL sorgulama yapmanız gerekmektedir.

Bu sorgulamalarla elde ettiğiniz raporları da excel dosyası şeklinde bilgisayarınıza indirebilirsiniz.

Web serverin kullanımına ilişkin youtube sayfamızda paylaştığımız videoyu da izleyebilirsiniz.

Leave a Reply