VNC Server Şifre Oluşturma

Yazımızın bu kısmında Focus HMI‘lerde Vnc serverimizi şifrelemek için yapmamız gerekenlerden bahsedeceğim.

Şifre oluşturmak için panelimizin terminal ekranını açıyoruz.

Açılan terminal ekranında aşağıdaki kodu yürütüyoruz.

x11vnc -storepasswd

Şifre oluşturma işlemi aşağıdaki şekilde ilerler ;

Enter VNC password: ******** (Şifremizi belirliyoruz.)

Verify password: ********

Write password to /home/focushmi/.vnc/passwd?  [y]/n y

Password written to: /home/focushmi/.vnc/passwd

Şifre belirleme işlemini tamamladıktan sonra vnc serverin başlangıçtaki şifresiz açılmasını değiştirmemiz gerekmektedir.

Panelimizin terminal ekranı yardımıyla “./config/autostart”  adresindeki “VNC.desktop” isimli dosyayı değiştirmemiz gerekmektedir. Bunun için terminal ekranını açtıktan sonra aşağıdaki satırları yürütüyoruz.

cd /home/focushmi/.config

cd autostart

sudo nano VNC.desktop (Satırını yürüttükten sonra şifre isteyecektir. Kullanıcı şifremizi giriyoruz. Kullanıcı şifremizi değiştirmek için burayı inceleyebilirsiniz.)

Dosya içerisindeki  Exec=x11vnc -display :0 -forever satırını x11vnc -display :0 -usepw -forever -listen 192.168.0.11 ( Focus HMI ip adresimiz) şeklinde değiştiriyoruz. İşlemimizi kaydetmek için sırasıyla Ctrl+X ve Ctrl+Y yapıyoruz. Yaptığımız değişiklikleri test etmek için panelimizi reboot komutuyla yeniden başlatıyoruz.

Panelimiz açıldıktan sonra Vnc Viewer programını açıp cihazımızın ip adresini yazıp bağlanıyoruz. Bağlantı esnasında karşımıza çıkan pencereye oluşturduğumuz şifreyi girip bağlantı işlemimizi tamamlıyoruz.

Leave a Reply