Focus HMI’de Video Oynatma

Focus HMI panellerde hazırladığınız bir videoyu veya internetteki bir videoyu oynatabilirsiniz.

Yüklü Videoyu Oynatma

HMI panele videoyu Usb bellek yardımıyla aktarabilir veya FTP ile dosya transferi yapabilirsiniz. Videonuzu masaüstüne kopyaladığınız taktirde kalıcı olarak saklayabilirsiniz. Aksi taktirde HMI yazma korumalı olduğu için videoyu kopyalayacağınız konumdan silinebilir.

HMI üzerinde oynatmak istediğiniz bir videoya fare yardımıyla sağ tıklayıp “Open With mpv Media Player” seçeneğini seçerek videonuzu izleyebilirsiniz.

Script İle Video Oynatma

Videoyu Focus HMI programı içerisinden çalıştırabilmek için bir script hazırlamanız gerekir. Bu scripti bir butonla çalıştırdığınızda videonuz media player aracılığıyla oynatılacaktır.

Yeni bir script oluşturun ve scriptinize aşağıdaki kısmı ekleyin.

  try{
    Process p = Runtime.getRuntime().exec(new String[]{"sudo","mpv","--ontop","--no-border","--geometry=0x0+0+0","/home/focushmi/Desktop/videoplayback.mp4"});
  }catch(Exception exp){
    javax.swing.JOptionPane.showMessageDialog(null , exp.getMessage());
  }

Bu script’de /home/focushmi/Desktop/videoplayback.mp4 videomuzun bulunduğu konum olmalıdır. Bununla beraber scriptinize ekleyebileceğiniz ve değiştirebileceğiniz parametreler şunlardır;

–ontop : videonun her zaman üstte kalmasını sağlar.

–no-border : videoyu çerçevesiz bir şekilde oynatır. Bu parametreyi kaldırıp çerçeveli oynatabilirsiniz.

–geometry=0x0+0+0 : burada ilk kısımdaki 0x0 videonun çözünürlüğünü değiştirmemizi sağlıyor. 0x0 bıraktığımızda varsayılan olarak açılır. Sonrasındaki +0+0 kısmına koordinat girerek videonun ekrandaki pozisyonunu belirleyebilirsiniz. +0+0 olarak bırakırsanız video sol üst köşede açılır. Örneğin 10.1″ panellerde ekran çözünürlüğümüz 1024×600’dür. Video çözünürlüğünüz 600×480 olduğunu varsayalım. Komutu +424+120 şeklinde değiştirirsek eğer videomuz ekranın sağ alt köşesinde açılır. +424+0 şeklinde değiştirirsek sağ üst köşede açılır.

–fs : videoyu tam ekran olarak açar.

p.waitFor() : Scriptinize bu paremetreyi eklerseniz, video oynatılırken arka planla olan etkileşimi ve haberleşmeyi tamamen keser ve arka planı dondurur.

Web View Nesnesi İle Video Oynatma

Focus HMI‘nin web view nesnesi ile bir url’deki videoyu oynatabilirsiniz. Bunun için panelinizin ethernet bağlantısının olması gerekir.

Öncelikle Haberleşme bölümünde String tipinde dahili bir etiket oluşturun ve oynatmak istediğiniz videonun url’sini değer kısmına yazın.

Daha sonra Web View nesnesinin değer kısmında oluşturduğunuz etiketi seçin. Bu sayede nesne Url’deki videoyu oynatmaya başlayacaktır.

Leave a Reply