Focus HMI ile Online olma.

Bilgisayarınıza yüklediğiniz Focus HMI programı ile Focus HMI panel bağlantısının nasıl yapılacağını bu yazımızda anlatacağız.

Focus HMI size ulaştığında varsayılan IP adresi 192.168.0.11 olacaktır. HMI’ye ilk önce bu adres ile bağlanmak zorundayız. Bağlantı kurulduktan sonra IP adresini değiştirebiliriz.

Direkt Bağlantı Yöntemi:

HMI’yi bilgisayarınıza direkt bir kablo ile bağlıyorsanız, bilgisayarınızın IP adresini ayarlamak zorundasınız. Bilgisayarın IP adresi ilk üç baytı aynı son baytı farklı olacak şekilde ayarlayın. Örneğin: 192.168.0.50 şeklinde. Bilgisayarın IP adresini değiştirmek için aşağıdaki resimlere bakınız.

Yukarıdaki işlemlerden sonra bilgisayarınızın IP adresi ayarlanmış olacaktır. Artık Focus HMI programı ile HMI bağlantısını yapabilirsiniz. Menüden HMI ve Bağlantıya tıkladığınızda aşağıdaki pencere açılır. Bağlantı test ile bağlantınızı test edebilirsiniz.

Mevcut Ağ ile Bağlantı Yöntemi:

Ağınızın ilk üç baytı 192.168.0.x şeklinde olmalıdır. Ağınızın IP adresi farklı ise ilk önce “Direkt Bağlantı Yöntemi” bölümünde anlatıldığı şekilde bağlantı kurulup HMI’nin IP adresi ilk üç baytı ağınız ile aynı olarak şekilde değiştirilmelisiniz. Artık HMI ile online olabilirsiniz.

Yukarıda anlatılanları yaptığınız halde HMI ile online olamıyorsanız yolunda gitmeyen bir şeyler var demektir.

  • Ethernet kablonuz arızalı olabilir. Eski kablolarda sıklıkla karşılaşılan bir durumdur.
  • Bilgisayarınızın ethernet soketi arızalı olabilir.
  • Ağınızda aynı IP adresine sahip başka bir cihaz olabilir. HMI’nin ethernet kablosunu sökün. HMI IP adresine ping atın. Eğer ping’e cevap geliyorsa ağda aynı IP adresinde başka bir cihaz var demektir. Ping atmak için Başlat’a tıklayıp, cmd yazın. Komut istemini çalıştırın. Açılan siyah ekrana ping 192.168.0.11 yazıp enter’a basın.
  • Focus HMI Panel IP adresi DHCP etkin olarak seçilmiş olabilir. Bu durumda HMI her açıldığında rastgele bir IP adresi alabilir. DHCP işaretli olmamalıdır. Focus HMI IP adresini set etmek için aşağıdaki resme bakınız.

Leave a Reply