Scada Administrator

WinTr Scada Window 7 kullanıcıları programı ilk çalıştırdığında “Bilinmeyen bir yayımcıya ait aşağıdaki programın bilgisayarınızda değişiklik yapmasına izin veriyormusunuz?” sorusu ile karşılaşıyor. Bu soruyu bir daha görmek istemiyorsanız bilgisayarınızın güvenlik seviyesini değiştirmelisiniz. Bunun için “Denetim Masası/Tüm Denetim Masası Öğeleri/İşlem Merkezi” bu adresi adres çubuğuna yapıştırarak’da erişebilirsiniz. Açılan sayfada sol kısımda yer alan “Kullanıcı Hesabı Denetimi ayarlarını değiştir” yazısına tıklayın ve güvenlik seviyesini en alt düzeye indirin.

Bu ayar sayfasına erişmenin diğer bir yolu da uyarı ekranı’nın altında bulunan bu yazıya tıklamaktır. “Bu bildirimlerin ne zaman görüntüleneceğini değiştir”

Scada güvenliği ve işletim sistemi güvenliği gün geçtikçe önem kazanmaktadır. Windows’da daha sıkı kurallar ile bu güvenliği sağlamaya çalışmaktadır. Bu nedenle Windows tarafından üretilen programlar dahi bu uyarı ekranına takılmaktalar. Bu güvenlik ayarının değiştirilmesi ile programlar windows registry’ye engelleme olmadan erişebilir. Hiçbir şekilde trojan veya farklı zararlı programlar içermeyen scada programımız için bir sorun teşkil etmez. Ancak bu ayarın akabinde zararlı programlar bilgisayarınıza zarar verebilir. Yinede bu mesajı en az bin defa evet diye cepladım. Hiç bir zaman hayır izin verme şeklinde cevaplamadım. Kötü niyetli yazılımlar çok daha komplike yöntemler ile bilgisayarınıza bulaşır.

Leave a Reply